Unsuz Fındıklı Kek (Pesah Keki)

Unsuz Fındıklı Kek (Pesah Keki)

Unsuz Kek

Pesah Keki; içinde un olmayan, Hamursuz Bayramlarında yapılan harika bir lezzet. Ülkemizde daha çok cevizli versiyonu yapılıyor ve içinde belli bir miktar “hamursuz unu” barındırıyor. (Hamursuz ununu Nisan aylarında büyük marketlerde bulabilirsiniz)  Hatta bazı evlerde portakal kabuğu ile tatlandırılıyor. Ceviz seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim o da çok güzel oluyor. Amma velakin ben en çok, daha sade bir lezzet olan, fındıklı şeklini seviyorum. Bu tarif eşimin annesinin tarifi; sade ama o kadar zengin bir aroması oluyor ki size anlatamam. Üstüne bir de yaparken yumurta beyazlarını kabartmamızdan kaynaklanan “pofidik” 🙂 dokusu ekleniyor… Yani yeme de yanında yat kıvamında bir kekiniz oluyor.

Yurtdışında aynı tarif daha çok badem tozu ile yapılıyor, o da çok güzel oluyor siz istediğiniz versiyonu deneyebilirsiniz. Vereceğim ölçülerdeki fındık tozu yerine aynı miktarda badem tozu kullanmanız yeterli olacaktır.

Malzemeler:
7 yumurta beyazı
100 gr pudra şekeri
300 gr toz fındık (ince çekilmiş)

Hazırlanışı:
Öncelikle bir kasede toz fındık ve pudra şekerini homojen şekilde karıştırıyoruz. 7 adet yumurtanın beyazı ve sarısını ayırıyoruz. Ayırırken yumurta beyazlarının içine azıcık bile olsa sarısının kaçmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. (Ayırdığınız sarıları dondurma yapımında kullanabilirsiniz:) Bir mikser yardımı ile yumurta beyazlarını iyice kabarıp bembeyaz olana kadar çırpıyoruz. Yani mereng yapıyoruz. (Başarılı bir merengin tek bir sırrı var; yumurta beyazlarına asla yumurta sarısı veya su karışmamış olacak)

Not: Merengin olduğunu şu şekilde alnayabilirsiniz; Mikserin çırpma telini havaya kaldırdığınız zaman mereng ucunda sabit-dik şekilde duruyorsa tamamdır. Fazla çırparsanız sulanacaktır.

Pesah Keki

Merengi yapıp şeker ve fındık karışımını iki seferde ekliyoruz ve yumurta beyazlarımızı çok söndürmeden alttan üste hep aynı hareket ile nazikçe karıştırıyoruz (fold ediyoruz) Pişireceğiniz kek kalıbını teryağı ile yağlayıp unlayabilirsiniz, ya da yağladıktan sonra yağlı kağıt ile kaplayabilirsiniz. Hazırladığımız karışımı kek kalıbımıza döküyoruz. Birkaç kere tezgaha vurarak içerisindeki hava kabarçıklarının çıkmasını sağlıyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 C fırında 20-25 dk pişiriyoruz. (Ben bu keki fan ayarında pişiriyorum ve pişip pişmediğini kekin orta noktasına batırdığım bir kürdan ile test ediyorum)

Afiyet olsun:)

9

No Responses

Write a response