Antep Fıstıklı Portakallı Kek

Antep Fıstıklı Portakallı Kek

Antep Fıstıklı Kek

Sabah yeni bir tarif bulma umudu ile internette gezerken, aklıma cake pops yapmak geldi. Uzun zamandır yapmamıştım. Yapması; hele rengarenk çikolata ile kaplaması çok eğlenceli olduğu için keyifli keyifli mutfağa gittim. Kekini neli yapacağıma karar veremeyip değişik bir fikir için internete girdim. Antep fıstıklı (bayılırım) kek yazdım ve karşıma sevgili Özge Şef’in blogu açıldı. Derin oh çektim:) çünkü tarif kesin çok güzel olacağından; hem malzemeler, hem de emeğim boşa harcanmamış olacaktı.

Daha önce katıldığım MSA eğitimlerinden bazılarında Özge Şef ile çalışma fırsatım olmuştu. Kendisi harika bir şef:) Hem “Artisan Ekmek” eğitiminde hem de “Tatlı Yaz”  ve “Naked Cake” workshoplarında ( ki tek günlük workshoplar arasında Naked Cake’ten sonra en başarılısı Tatlı Yaz idi..) kendisinden çok fazla şey öğrenmiştim. (Buradan kendisine çooook teşekkürler:)

Ama dürüst olmam gerekirse kek tarifine göz gezdirince içindeki toplam sıvı miktarının azlığı kafamda soru işaretleri oluşturdu. Tabi sıvıyağlı-sütlü-sıcak sulu tariflere alışınca bu tarifin başarılı olma ihtimali çok zayıftı ve tıkız bir kek olacağına neredeyse emindim:))) Hatta acaba kazara eksik yazılmış olabilir mi diye bile düşündüm. Sonra Özge Şef’in, gözlemlediğim kadarı ile, ne kadar titiz ve detaycı olduğu aklıma gelince bu ihtimali de eledim ve kuruntularımı bir kenara bırakıp yılların tecrübesine güvenmeye karar verdim:))))

Sonuç olarak fırından öyle kabarık, öyle mis kokan, puf puf bir kek çıktı ki… Bu muhteşem keke ihanet edip tabi ki ondan “cake pops” yapmadım:) Yazık 🙂 Hani bir ihtimal yenmez de (ki yarına kalacağını bile sanmıyorum:) 2-3 günlük olursa o zaman belki… o da belki… :)) Çok fazla reklam yaptım ama yaşadığım şok ve lezzet şöleni karşınıda bunları yazmadan edemezdim. Artık tarife geçebilirim:)

Malzemeler

Malzemeler

150 gr margarin (yumuşak, oda sıcaklığında)
150 gr toz şeker
140 gr un
1 paket kabartma tozu (10 gr)
3 yumurta
60 gr toz yeşil fıstık
1 portakal kabuğu rendesi
1 çay kaşığı vanilya özütü veya 1 vanilin

Fırınımızı 180C’ye ayarlayıp açıyoruz.
Önce bütün kuru malzemeleri eleyerek bir kapta bekletiyoruz. Şeker ile çırpıp birazcık kabartacağımız için margarinin erimemiş ama yumuşak olması çok önemli. Margarin ve şekeri mikserde çırpıyoruz, tek tek oda sıcaklığındaki yumurtaları ekliyoruz. Yumurtaları ekledikten sonra karışımın kesilmiş gibi bir görüntüsü oluyor ama 2-3 dk daha çırpınca sorun çözülüyor. Kuru malzemeyi 2-3 seferde ekliyoruz. Homojen olarak karıştıkları anda duruyoruz.

Fırından çıkan kek

18-20 cm çapındaki bir kek kalıbını yağlayıp yağlı kağıt ile tabanını ve kenarlarını kaplıyoruz. Hazırladığımız karışımı kalıba boşaltıp spatula ile yayıyoruz. Oldukça yoğun bir dokusu oluyor yayarken zorlanabilirsiniz ama aşırı düzgün olması gerekmiyor, kenarlar ve ortasının aynı hizada olması yeterli. Sıcağın etkisi ile zaten düzleşecek:) Kekimizi fırına koyup yaklaşık 40 dk pişiriyoruz. Şimdi oturup mutfağı saran harika kokunun tadını çıkartabilirsiniz. Keki fırından almadan önce ortasına bir çubuk batırıp test etmeyi unutmayın.

Gerçekten afiyet olsun:)
Sevgili Özge Şef’e tekrar teşekkürler:)

10

No Responses

Write a response