Vanilya Özütü Tarifi

Vanilya Özütü Tarifi

Vanilya

Vanilya, pastacılığa meraklı olanlar için olmazsa olmaz bir malzeme. Hem kokusu, hem de aroması ile içine girdiği her tarifte muazzam bir farklılık yaratıyor. Lezzetleri daha yoğun, daha çarpıcı hale getiriyor. Sadece ülkemizde değil dünyada resmen kara borsa olduğu için de fiyatı cep yakıyor.

1 Vanilya çubuğu eskiden 5 lira iken, şu an fiyatı 37 liraya kadar çıkıyor. Az önce macro center da sordum, sorduğuma pişman oldum:) Görevli kişi de utana sıkıla fiyatını söyledi, eklemeden de durmadı; “1 sene içerisinde 5 kere zam yapıldı” diye… Anormal fiyatları bir kenara bırakalım, doğru dürüst, kurumamış, kaliteli bir vanilya çubuğunu bulmakta çölde denize girmek kadar olası maalesef… Bugün girmediğim market, sormadığım aktar kalmadı… Sonuç iki yerde bulunan vanilya çubuğu; biri kurumuş, kopmuş ve fiyatı 20 lira, diğeri nispeten iyi ama fiyatı 37 lira:(

Bu kadar bahsetmişken vanilya çubuğunun taşıması gereken özelliklerine de değinelim. Diyelim ki vanilya çubuğu almayı kafaya koydunuz, üstelik araştırıp buldunuz… Fiyatından daha önemli olan konu vanilya çubuklarının kalitesi ve durumu; yani iyi saklanmış mı, ne kadar eskimiş ya da kurumuş mu?

Ana kurallar şunlar:

  • Kaliteli bir vanilya çubuğu mat olmaz, parlak olur.
  • Elinize aldığınız zaman taş gibi sert değil yumuşak olur. Hatta makas ile kesilebilecek kadar tombul ve yumuşağını bulursanız kendinizi hazine bulmuş sayabilir ve havalara uçabilirsiniz.
  • Eğri-büğrü olmaz, mümkünse ucu kıvrılmamış, uç kısmı açılıp ayrılmamış ve kesinlikle kopmamış olmalıdır.
  • Son olarak asla kısa olmamalı!

Bulduğunuz vanilya yukarıdaki özellikleri taşımıyorsa, 10 lira deseler bile almayın. Yazık…

Vanilla Extract

Gelelim Vanilya özütü meselesine; pratik ve çok mantıklı bir çözüm olduğunu söyleyebilirim. Bir vanilya çubuğunu bir tarifte kullanacakken, aynı vanilya çubuğundan elde edilen özütü 10-15 tarifte kullanabiliyorsunuz. Hem de çok başarılı sonuçlar elde ederek… Creme brulee veya vanilyalı dondurma yapacaksanız durum farklı, vanilya çubuğu şart. Ancak diğer çoğu tarifte vanilya özütü varken tohumları kullanmak benim gözümde yüzyılın müsrifliği :)) Vanilya özütü ile mükemmel sonuç alacakken ne gerek var ama, öyle değil mi?

Yurt dışından temin etme imkanınız var ise çok kaliteli vanilya özütlerini uygun rakamlara elde etmek mümkün. Size gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim marka; Nielsen Massey. https://nielsenmassey.com
Sadece vanilya üretiyorlar ve vanilya özütleri çok başarılı. Maalesef diğer pek çok şey gibi ülkemizde onun da satışı yok. Nedendir bilmem bir akıllı ithal etmeyi akıl edememiş. Belki de alkol içerdiği için prosedür engeline takılmışlardır:(

Vanilya çubuğu zaten piyasada yok, olan kötü ve ateş pahası; vanilya özütü veya paste versiyonu da ülkemizde mevcut değil; yıllardır vanilya niyetine kullandığımız vanilinin zaten vanilya ile uzaktan yakından alakası yok… (kendisi selülozik bir ürün-kesinlikle kullanmayın-hiç koymayın daha iyi)

Durum böyle olunca iş başa düşüyor; kendi vanilya özütümüzü kendimiz yapıyoruz.

Ben yıllardır votka ve vanilya çubuklarını kullanarak çok başarılı sonuçlar elde ediyorum.

Müthiş İkili:)

Malzemeler:
4 vanilya çubuğu
300 gr Votka

Vanilya çubuklarını yatay şekilde ortadan ikiye bölüyoruz. Tercihen koyu renk bir şişenin içine çubukları koyup üzerine votkayı ekiyoruz. Kapağını kapatıp serin ve güneş almayan bir yerde 2-3 ay bekletiyoruz. Aklınıza geldikçe çalkalarsanız tohumlar gövdeden daha kolay ayrılır. İşte bu kadar basit. Üstelik en az 1 yıl boyunca bozulmadan, aroma kaybı olamadan (tabi ki doğru koşullarda saklanırsa…) kullanabilirsiniz.

Peki her sefer bu reçeteyi baştan yapıp 2 ay beklemek zorundamısınız? Hayır… Tohumlarını kullandığınız vanilya kabuklarını (süt veya su ile ıslatmamak şartı ile) vanilya özütünüze ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz her bir vanilya kabuğu için 1 çorba kaşığı da votka ilave etmek şartı ile. Aksi halde ya aroma istenilenden yoğun olur; ya da tam tersi votkası çok gelirse ciddi bir aroma kaybı yaşanır ki; ikisini de hiç istemeyiz.

Bu arada belirtmem gereken bir konu daha var; kullandığımız votka 2 ay beklediği için alkolü uçacaktır, o nedenle herhangi bir alkol tadı olmayacaktır:)

Geriye sadece 2 ay beklemek kaldı:)

Sevgili Cenk Sönmezsoy’un (Cafe Fernando) müthiş bir methodu daha var, yani aslında chefler arasında çok kullanılan bir yöntem imiş ama ben ilk kez Cafe Fernando’da okumuştum. Tohumlarını kullandığımız vanilya çubuklarını toz şeker dolu bir kavanoza gömerseniz 10 günün sonunda nefis vanilya aromasına sahip toz şekeriniz oluyor. Tariflerde kullanacağınız toz şekeri aynı oranda bu vanilyalı şekerden kullanırsanız otomatik olarak vanilyayı eklemiş oluyorsunuz. Harika bir yöntem:) Cenk Sönmezsoy’un vanilyaya dair harika yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Vanilya Özütü

Herhalde başınızı yeterince ağrıttım:))

Vanilya çubuğunu çok daha kolay temin etmek dileğiyle… 🙂

15

No Responses

Write a response