Süt Reçeli (Dulce de Leche)

Süt Reçeli (Dulce de Leche)

Dulce de Leche

Süt-Şeker-Valinya ve bolca zaman:) Yapması çok kolay ama uzun süren, yemesi ise saniyeler alan enfes lezzet. Tadı neye mi benziyor? Karamel tadını sevenler bu lezzetin sütün yumuşaklığı ile dengelendiğini hayal etsin, üstüne vanilya aromasını eklesin… Az önce tadına bakma bahanesi ile koca bir kaşığı mideme indirmiş olmama rağmen ben bile yutkunmaya başladım :))

Bence aslında kendisi başlı başına bir tatlı, ama kahvaltılarda, tatlıların içinde, pasta süslerken veya dondurmaların üzerine sos olarak… daha aklıma gelmeyen pek çok kullanım alanı var. Tamamen hayal gücünüze kalmış.

Daha önce bahsettiğim gibi çok az malzeme ile yapılıyor. Temel malzememiz tam yağlı süt; uht sütlerle de denedim ama bence lezzeti işlem görmemiş sütlerle yapılan kadar aromatik olmuyor, üstelik yapımı çok daha uzun sürüyor. O nedenle tavsiyem, güvendiğiniz bir sütçünüz varsa kesinlikle işlem görmemiş sütü kaynattıkyan sonra onunla yapmanız… Veya pastörize (günlük süt) sütleri tercih edebilirsiniz. (1 kilo sütten küçük bir kavanoz süt reçeliniz olacak.)

Malzemeler

İkinci malzememiz şeker; tariflerde hep beyaz toz şeker kullanıyorlar ama ben yarı yarıya esmer şeker ve beyaz şekeri karıştırıyorum. Esmer şeker hem lezzetini kuvvetlendiriyor hem de renk verip pişme süresini kısaltıyor.

Veee… bir de vanilyamız var. Kesinlikle vanilya çubuğunun tohumlarını kullanmanızı öneririm. Vereceğim tarife yarım vanilya çubuğu fazlası ile yetiyor. Vanilya tohumları ile hem aroması çok daha güçlü oluyor, hem de içinde görünen tohumlar görselini daha da güzelleştiriyor. (Vanilya çubuğunun tohumlarını aldıktan sonra kabuklarını bir kavanoza koyun ve üzerine toz şeker dökün, toz şeker vanilyanın bütün aromasını emecektir, yapacağınız tariflerde vanilya ve şeker yerine vanilyalı şekerinizi kullanabilirsiniz)

Pek çok tarifte 1/2 çay kaşığı kadar az oranda karbonat ile sütün köpürtüldüğünü okuyacaksınız, evet işe yarıyor ama arkadan gelen tadlara benim gibi takılıyorsanız koymayın derim . Çünkü bence karbonatsız yapılan süt reçeli mükemmel oluyor.

Malzemeler:
1 lt süt
100 gr esmer toz şeker
100 gr beyaz toz şeker
1/2 vanilya çubuğu

Bütün malzemeyi tercihen çelik tencerede karıştırıp şeker eriyip süt kaynayana kadar pişiriyoruz. Kaynadığı noktada ocağın altını en kısığa getirip sık aralıklarla karıştırıyoruz. Günlük süt kullanırsanız yaklaşık 1 saat sonra sütünüzde hafif karamel rengini görmeye başlayacaksınız ve toplam 2 saat sonra süt reçeliniz pişmiş olacak.

Süt Reçeli

Tavsiyem rengi koyulaşsın diye çok fazla pişirmemeniz yönünde. Çünkü o zaman hem kıvamı çok yoğun oluyor hem de hafif yanık bir tadı oluyor. Piştiği zaman temiz bir cam kavanoza alıyoruz. Tamamen soğuyana kadar kapağı açık bekliyoruz. Soğuduğu zaman kapağını kapatıp buz dolabına kaldırıyoruz. 1-2 hafta boyunca istediğiniz her tarifte kullanabilirsiniz. Tabi kalırsa… 🙂

 

Afiyet olsun…

11

No Responses

Write a response