Profiterol

Profiterol

Profiterol

Son yazımda choux (şu) hamuru tarifini paylaşmış ve püf noktalarından bahsetmiştim.  Arayı açmamak lazım:) Zaten içim içimi yediği için daha fazla beklemem de mümkün değildi… Çünkü choux’yu pastacı kremasız ve akışkan çikolata sossuz düşünemiyorum:))) O zaman Profiterol yapımına geçebiliriz.  Tabi öncesinde choux hamurunu hazırlayıp, profiterol toplarını pişirmemiz gerekiyor, tarifi sitede bulabilirsiniz.

 

 

 

Vanilyalı Pastacı Kreması:
Bu tarif her tatlıda kullanabileceğiniz temel tariflerden.
500 gr süt
100 gr şeker
40 gr tereyağı
6 yumurta sarısı
70 gr un
30 gr mısır nişastası
1/2 çubuk vanilya

Pastacı kreması için malzemeler

Vanilya çubuğunu yatay ikiye kesip içindeki tohumları çıkartıyoruz. Süt ve vanilya tohumlarını küçük bir tencerede scald ediyoruz. (sıvı ürünleri kaynama derecesinin hemen altına kadar ısıtmak; kenarlarda kabarcıklar gördüğünüz an alabilirsiniz)

Bir karıştırma kabında şeker ve yumurta sarılarını hafif beyazlaşana kadar çırpıyoruz. Sonra un ve nişastayı ekliyoruz. Karışım ilk başta katı sayılcak bir kıvamda olacak ama çırptıkça gevşeyecek. Sonra ısıttığımız sütten bir kepçe alarak yumurtalı karışıma ekliyoruz ve hızlıca karıştırıyoruz. Bu aşamada hızlı olmalıyız, çünkü yumurta sarılarını pişirmeden karışımın ısısını yükseltmemiz gerekiyor. Kepçe kepçe bütün sütü ekliyoruz ve karışımı tekrar tencereye alıp kısık ateşte hızlıca karıştırıyoruz. Isı ile nişastanın bağlayıcı özelliği aktive olacağından hızlıca kıvam alacaktır. Ocaktan alıp biraz karıştırıyoruz ve tereyağını ekliyoruz. Kesilmiş gibi olacak, korkmayın, tereyağı tamamen eridikten sonra mükemmel pastacı kreması kıvamına ulaşacağız. O zaman dek karıştırmaya devam…

Şimdi kremamızı hızlıca soğutmamız gerekiyor. Tavsiyem soğuk bain-marie’ye koymanız (büyük bir kaseye buzlu su koyup kremanın içinde bulunduğu kabı buzlu suyun içine oturtup karıştırıyoruz. içine su kaçmamasına dikkat ediyoruz) Bain-marie ile uğraşmak istemezseniz duman çıkmayana kadar karıştırmanız gerekiyor. Sonra üzerinin kabuk tutmaması için kontak strech yapıyoruz. bir parça strech filmi doğrudan kremaya temas edecek şekilde koyuyoruz. Artık buzdolabında soğutabiliriz.

Doldurulmuş profiterol topları

Profiterol’ün doldurulması: Hazırladığımız pastacı kremasını sıkma poşedine koyup ucunu az miktarda keserek diplerini deldiğimiz soğumuş profiterol toplarının içine sıkıyoruz. Sıktıkça ağırlaşacak, topların bütünlüğünü bozmadan tamamen doldurmamız gerekiyor

Çikolata Sosu:
İki tane favori çikolata sosu tarifi paylaşacağım, ikisi de çok güzel. MSA’nın sevgili chef’lerinden Özge Köse’nin tarifleri:))) Kendisine buradan çoook teşekkürler:))

200 gr krema
160 gr bitter çikolata
40 gr tereyağı
Kremamızı ocakta ısıtıyoruz, ısınan kremanın içinde önce çikolatayı sonra tereyağını eritiyoruz. Sosumuz gittikçe koyulaşacak. Sonrasında soğutuyoruz.

 

500 gr süt
40 gr kakao
130 gr toz şeker
40 gr bitter çikolata
40 gr tereyağı
50 gr un
Tereyağı ve çikolata dışında bütün malzemeyi tencereye koyuyoruz. Çırpma teli ile karıştırmayı hiç bırakmıyoruz ve topaklandırmadan kaynayan kadar pişiriyoruz. Çikolatalarla tereyağını içine atıp eritiyoruz. Oda sıcaklığına gelene kadar dışarıda bekletip, arada bir karıştırıyoruz. Oda sıcaklığına gelince mikserle 20-30 saniye çırpıp, tel süzgeçten geçiriyoruz. Bu sosun en güzel tarafı buz dolabında sertleşmemesi.

Ben profiterolü servis ederken piramit yapmayı seviyorum, oldukça havalı görünüyor:) Üzerine çikolata sosunu döküp afiyetle tüketebilirsiniz:)

14

4 Responses

 1. Elif Gursoy Bochud
  Ocak 7, 2019
  • Yaprak Acıman
   Ocak 7, 2019
 2. Elif Gursoy Bochud
  Ocak 7, 2019
  • Yaprak Acıman
   Ocak 7, 2019

Write a response