Palmiye Bisküvi (Palmier) ve Puff Pastry

Palmiye Bisküvi (Palmier) ve Puff Pastry

Palmier

Ben, çoğu insanın aksine, bisküvi seven biri değilim… Eşim ise bayılır:) Her türlü cookies saniyede biter… Palmiye Bisküvilerine ise ayrıca bir düşkünlüğü olduğu için sonunda onu kıramayıp gecenin bir vakti mutfağa girdim, hazır yapmışken de sizlerle de paylaşmak istedim çünkü bisküvi sevmeyen biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki; ben bile her yapışımda bir tane yemeden duramıyorum… Kokusu,  üzerindeki karamelize olmuş şeker taneleri ve kıtır kıtır dokusu ile karşı koymak biraz zor oluyor:)

Tarif aslında çok kolay, tek zor kısmı puff pastry (Pâte feuilletée) hazırlama kısmı. Croissant yaparken hamuru nasıl hazırlıyorsak neredeyse aynı işlemleri uyguluyoruz. Tek farkı bu sefer mayasız bir hamur yapıyoruz. Bu hamuru önceden hazırlayıp plaka plaka hava aymayacak şekilde paketleyerek dondurucuda aylarca saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce +4 derecede (normal buzdolabı) çözdürüp kullanabilirsiniz.

Malzemeler:
Puff Pastry:
180 gr su
7 gr tuz
30 gr erimiş tereyağı
350 gr un

250 gr Elle Vire tereyağı (katlamak için)

Hamur yapım aşamaları

Hamur için, bütün malzemeleri karıştırıp tek bir beze yapıyoruz ve üzerine keskin bir bıçak ile X şeklinde derin bir kesik atıyoruz. Strech film ile sararak 30 dk bekletiyoruz. Bu arada tereyağımızı küçük parmağımız kalınlığında bir kare şekline getirip bekletiyoruz. Tereyağının kıvamı çok önemli; yumuşak olmalı ama erimiş olmamalı. Yani hamur ile aynı kıvamda olmalı diyebiliriz.

Hamurumuzu unlanmış tezgaha alıp yaptığımız X in 4 köşesini bastırarak açıp 4 adet kulak yapıyoruz. Merdane ile sadece kulakları açıyoruz. orta kısmının kalın kalması gerekiyor, çünkü tereyağını koyup 4 kulağı üstüne kapattığımız zaman tereyağının altındaki ve üstündeki hamur kalınlığı eşit olmalı. Fotoğraftaki gibi tereyağını hamurumuzun ortasına koyup kulakları tereyağını tam olarak örtecek şekilde çekiştirerek kapatıyoruz. Köşelerden tereyağının görünmemesine, tamamen hamur ile kaplandığına emin olmamız gerekiyor.

Merdane ile hamurun üzerine sert ama kontrollü şekilde vurarak hamuru dikdörtgen olacak biçimde açıyoruz. Sonrasında 1 double, 2 single katlama yapacağız. Katlama konusunu “Croissant” tarifinde detaylı olarak anlattım. Oradan bakabilirsiniz. (Tekrar burada yazarsam yazı feci uzayacak:) Katlamaların arasında hamuru strech film ile sararak 30’ar dakika buzdolabında dinlendiriyoruz. Aksi halde tereyağı gereğinden fazla eriyerek hamur ile bütünleşebilir ya da sağdan soldan erimiş vaziyette fırlayabilir ki bu gerçekten hiiiiç istemediğimiz bir durum:)

Son katlama da tamamlanınca kullanmadan önce 30 dk daha buzdolabına koyuyoruz. Veya bu aşamada iyice sararak dondurucuda saklayabilirsiniz.

Palmiye Bisküvileri için:
150 gr esmer şeker

Palmiye yapmak için tek ihtiyacımız olan şeyler; puff pastry ve esmer şeker:)
Hamurumuzu uzun bir dikdörtgen şeklinde açıyoruz ve her iki tarafına da bolca şeker döküp mardane ile bastırıyoruz ki şekerler hamura iyice yapışsın. Sonra hamuru ince ve uzun bir rulo haline getiriyioruz; şöyle ki uzun tarafından, her iki taraftan da 2 kere katlıyoruz ve iki yanda kalan iki ruloyu da üst üste kapatıyoruz. (Fotoğraflamayı unutmuşum, sonraki yapışımda fotoğraf ekleyeceğim mutlaka) Küçük parmağımız kalınlığında parçalar halinde dilimliyoruz. Her bir parçayı önlü artkalı toz şekere buladıktan sonra tepsiye diziyoruz. Bu aşamada da dondurabilirsiniz. Yine aynı şekilde çözdürüp pişirirsiniz veya 1 gün buzdolabında üzeri kapalı şekilde bekletebilirsiniz. Çok pratik oluyor. Yani hemen pişirmeniz gereken bir ürün değil.

Palmiye Bisküvileri

Önceden ısıtılmış 210 derece fırında (fan) 8-10 dk bir tarafını sonra çevirerek yine 8-10 dk diğer taraflarını pişiriyoruz. İyice kızarınca fırından çıkartıp soğutma teline alıyoruz. 2-3 dk içerisinde sertleşip kıtır kıtır oluyorlar. Soğuduktan sonra hava almayacak şekilde saklarsanız 3-4 gün tazeliklerini koruyorlar.

Mutlaka denenmesi gereken tariflerden biri…

Afiyet olsun:)

12

No Responses

Write a response