Limonlu Fransız Tartı

Limonlu Fransız Tartı

Limonlu Tart

Bana soracak olursanı; tart sever misin diye… Aşığı olduğumu söyleyemem:) Tuzlu tartları ayırarak söylüyorum, hele soğanlı ve bol peynirli tartı bu denkleme hiç katmıyorum çünkü kendilerine bayılıyorum:))) Ama tatlı tartlarda tek bir favorim var; Limonlu tart nam-ı diğer Tarte au citron… Tarif çok güvendiğim, denediğim her tarifte %100 başarı yakaladığım “Meilleur du Chef” sitesinden, site bir fransız sitesi ama fransızca bilmeseniz bile pek çok tarife video ekledikleri için rahatlıkla reçeteyi çözebilirsiniz. (Tarifin aslına ait linki yazının sonunda bulabilirsiniz)

Normalde tatlı tart hamuru ile yapılsa da ben Sablé’den yapılmış versiyonunu daha çok seviyorum. Hamurun içerisindeki toz badem lezzetine lezzet katıyor ama bademsiz yapmak isteyenler için normal tarifi de ekleyeceğim.

Öncelikle Sablé hamurunu hazırlayacağız, sonra limonlu kremasını yapıp en son nefis mereng ile süsleyerek tarifimizi bitireceğiz.

Sable Hamuru

Sablé Hamuru (Sablé de base)
180 gr Toz Badem
140 gr Pudra Şekeri
140 gr Un
1 tutam tuz
149 gr Tereyağı (soğuk-küp küp kesilmiş)

Fırınımızı 160 derecede çalıştırıyoruz. Bademi, unu, şekeri ve tuzu rondoda iyice çekip elekten geçiriyoruz.
Bütün malzemeyi mikser kazanımıza koyuyoruz. Sonra orta devirde tereyağı kuru malzeme ile tamamen karışana kadar çalıştırıyoruz. Büyük tereyağı parçaları kalırsa parmaklarımızın ucu ile hamurun kum şeklinde homojen olmasına yardımcı oluyoruz. Dağınık bir görüntüsü olan hamuru elimizle bir iki harekette birleştirip rendenin en büyük gözü ile yağlı kağıt serilmiş tepsinin üzerine rendeliyoruz. Bu şekilde daha kıtır, geç yumuşayan bir hamurumuz olacak.
Önceden ısınmış fırında yaklaşık 20 dk pişiriyoruz ve soğuması için bekletiyoruz.

Hamurun pişmiş hali

Tart için;
320 gr Sablé kırıntısı
60 gr Pudra Şekeri
80 gr Beyaz Çikolata
80 gr Tereyağı

Tereyağı ve Çikolatayı bain-marie de eritip hafif soğutuyoruz. Yapacağımız tart için 320 gr pişirdiğimiz hamurdan ayırıp 60 gr pudra şekeri ile karıştırıyoruz. Son olarak hamurumuzu ve erimiş çikolata-tereyağı karışımını karıştırıyoruz. Yağlı kağıdın üzerine koyduğumuz 20 cm çemberin için iyice bastırarak yayıyoruz, ne kadar düz olursa tartımızın şekli o kadar güzel olacaktır. Buzdolabına kaldırıp kremasının yapımına geçiyoruz.

Eger normal bir tatlı tart hamuru ile aynı tarifi yapmak isterseniz o da gayet mümkün. 250 gr un, 100 gr tereyağı (soğuk-küp), 1 yumurta sarısı, 100 gr pudra şekeri, 1 tutam tuz. Aynı şekilde hamur haline getirip yassı bir disk yapıyoruz. Strech filme sarıp 30 dk dolapta beklettikten sonra az unlu yüzeyde açarak tart kalıbına yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 170 derecede 10 dk içinde bakliyatla, 10 dk da boş olarak pişirip soğutuyoruz.

Limonlu Dolgu (Crème au citron)
200 gr Limon Suyu (taze sıkılmış)
1 Limon Kabuğu Rendesi
100 gr Toz Şeker
240 gr Yumurta (5 yumurta)
10 gr Yaprak Jelatin
24 gr Beyaz Çikolata

Jelatini kırarak soğuk su dolu bir kaseye koyup yumuşatıyoruz. Limon suyu ve limon kabuğu rendesini küçük bir tencereye alıp kaynama noktasına getiriyoruz. Başka bir kapta yumurtaları azıcık çırpıp şekeri ekliyoruz. Tekrar karıştırıyoruz. Isınan limon suyunu azar azar ekleyerek yumurtalarımızı karıştırıyoruz. Birden eklersek yumurtalar pişecektir, aman dikkat… Karışımı tekrar tencereye alıp kısık ateşte devamlı karıştırarak karışımın biraz koyulaşmasını sağlıyoruz (1-2 dk). Yumurtanın pişip kesilmemesine özen göstermemiz gerekiyor. Hemen ocaktan alıp çikolatayı ekliyoruz. Karışım homojen olunca iyice sıktığımız jelatini de karışıma ekleyip karıştırıyoruz ve vakit kaybetmeden çembere döküyoruz. Sallayarak üzerinin düzleşmesini sağladıktan sonra dolaba kaldırıyoruz.

Minimum 4 saat sonra servise hazırlayabiliriz… Çemberi ters çevrilmiş bir bardağın üzerine koyup çemberin etrafını mutfak pürmüzü ile ısıtıyoruz ve çember kayarak çıkıyor. Eğer pürmüz yoksa ince bir bıçakla dikkatlice çevresini keserek çıkartabilirsiniz ama diğeri kadar düzgün olmayacaktır.

İsviçre Merengi (Meringue Suisse)
200 gr Yumurta Beyazı (oda sıcaklığında)
400 gr Toz Şeker

(Bu ölçünün yarısını kullanarak yeterli miktarda mereng elde edebilirsiniz)

Mereng

Mikser kazanına bu iki malzemeyi alıp kazanı içinde kaynayan su olan bir tencerenin üzerine oturtuyoruz. Çırpma teli ile devamlı çırparak karışımın ısınmasını ve kabararak beyazlaşmasını sağlıyoruz. Parmağınız ile kontrol edebilirsiniz. Karışım ısınınca miksere alıp çırparak tele tutunan kıvamlı bir mereng yapıyoruz. istediğiniz şekilli bir duy takılmış sıkma torbasına merengi alıp arzu ettiğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

Ve geldik işin en zevkli kısmına, eğer bir mutfak pürmüzünüz varsa işiniz çok kolay 15 cm uzaktan tutup tartı devamlı çevirerek merengi yakıyoruz. (Eğer tartın üzerini tamamen mereng ile kapladıysanız fırının üst ızgarasını açıp tartı çok kısa süre fırında tutarakta aynı sonucu elde edebilirsiniz. Ama tavsiyem hep başında olmanız çünkü arkanızı döndüğünüz an mereng yanabilir)

Normalde beze kıvamında yapılan merenglerden hiç hoşlanmayan biri olarak şunu söyleyebilirim; krema kıvamındaki bu merenge bayılacaksınız. Yumurtaları bain-marie de pişirmiş olsakta 24 saat içinde tüketilmesi en uygunu olacaktır.

Afiyet olsun:)

https://www.meilleurduchef.com/fr/recette/ma-tarte-citron.html

13

No Responses

Write a response