Krem Karamel

Krem Karamel

Krem Karamel

Krem Karamel… Çok severim… Yumurta kokusu konusunda aşırı hassas olduğum için bu zamana kadar içime sinen bir tarif bulamamıştım. Ta ki Philippe Conticini’nin kitabı SENSATİON 288 Recettes de Patisseries ile tanışana kadar. Gönül rahatlığı ile söyleyebilirim sıfır koku, harika kıvam:) İlk yaptığım zaman 2 taneyi peşpeşe yemiştim çünkü inanılmaz hafif. Dört dörtlük bir reçete diyebilirim.

Malzemeler:

1 litre süt

4 büyük yumurta (200 gr)

3 yumurta sarısı (60 gr)

1 vanilya çubuğu

150 şeker

Karamel:

60 gr su

240 gr şeker

70 gr glukoz (yoksa şeker kullanabilirsiniz)

 

Krem Karamel

Yumurta, şeker ve yumurta sarılarını karıştırma kabına alıyoruz. Vanilya çubuğunu ikiye bölüp bir bıçak yardımı ile tohumlarını sıyırıp yumurtalı karışıma ekliyor ve beyazlaşana kadar çırpıyoruz. İşte püf noktası: Sütümüzün soğuk olması gerekiyor. Bu zamana kadar denediğim tariflerin çoğunda sütü vanilya çubuğu ile kaynatıp o şekilde ekliyorlardı. (Beni rahatsız eden yumurta kokusunun sebebinin sıcak süt ve yumurta buluşması olduğunu düşünüyorum) Beyazlaşan yumurtalarımıza soğuk sütü ekleyip söyle bir çırpıyoruz ve kenara ayırıyoruz. 2 dk sonra üzerinde oluşan köpüğü bir kevgir yardımı ile alıyoruz.

Bu arada karamelimizi yapacağız. Sos tenceresine şekeri, suyu, glukozu koyuyoruz ve yüksek ateşte nazikçe karıştırıyoruz. Şeker eridikten sonra tencereyi sallayarak karışmasını sağlayacağız. Bu aşamada başından ayrılmayın çünkü kaynamaya başladıktan sonra çok kısa zamanda renk değiştirecek. Arkanızı dönerseniz 2 saniye içinde karamelinizden yanık kokuları gelebilir. Karamelin renginin ne çok açık ne de çok koyu olması gerekiyor. Tamam oldu dediğiniz noktada sıcak sıcak kalıplara paylaştırıyoruz. (Yarım santim yeterli…ve çabuk olmanız lazım çünkü çok kısa zamanda donacaktır)

Fırınımızı 120 C’ye ayarlıyoruz. Evet evet yanlış yazmadım 120C:)

2 dk sonra hazırladığımız karışımı kalıplara paylaştırıyoruz, tamamen doldurmamız gerekiyor. Karışımımızın kıvamı su gibi ama merak etmeyin fırında kendine gelecek:)

Fırınımıza giren en geniş borcamımızın içine krem karamellerimizi koyuyoruz. En az 1/3 ü hizasında soğuk su ekliyoruz. (Bain-marie de pişireceğiz) Son olarak üzerilerini alüminyum folyo ile ötüp fırına veriyoruz.

Tam 2 saat!

Geçmek bilmeyen 2 saatin ardından krem karamellerimizi fırından çıkartıp 15-20 dk sonra dolaba kaldırıyoruz. Servis ederken ince bir bıçak ile çevresini dikkatlice kalıptan kurtarıp ters çeviriyoruz. (Nazikçe sallamanız gerekebilir)

Mis gibi vanilya-karamel kokusu sizi de mest edecek:)

Afiyet olsun…

41

No Responses

Write a response