Flan Parisien

Flan Parisien

Flan Parisien

Kıtır kıtır, ağızda dağılan bir hamurun üstünde; vanilyanın karşı konulmaz kokusu ve aroması ile birleşen kremamsı bir doku hayal edin… Flan Parisien… Fransız pastacılığının temel taşlarından, tam anlamı ile bir kült… Sade ve çok lezzetli…

Crème Caramel  ve  Crème Brulée seven biri için tam bir şölen… Eğer siz de benim gibi bu iki tatlıyı hiçbir tatlıya değişmeyenlerdenseniz ve henüz Flan Parisien’i denemediyseniz; hiç vakit kaybetmeyin… doğruca mutfağa gidin derim:))

 

 

Malzemeler:
Hamuru:
125 gr tereyağı (soğuk-küp küp kesilmiş)
125 gr toz şeker
1 yumurta
250 gr un
1 tutam kabartma tozu

Dolgusu:
700 gr süt
300 gr krema
200 gr şeker
80 gr mısır nişastası
1 yumurta
4 yumurta sarısı
1 vanilya çubuğu

Hamurun görüntüsü

Öncelikle hamurumuzu hazırlıyoruz. Aslında şekerli bir tart hamuru yapıyoruz. Un-kabartma tozu ve pudra şekerini karıştırıp, tereyağımızı ekliyoruz ve mikserin pedal ayağı ile tereyağı iyice ufalanana kadar karıştırıyoruz. (Parmak uçlarınız ile de yapabilirsiniz) Son olarak yumurtayı ekleyip çok karıştırmadan homojen olmasını sağlıyoruz ve hemen duruyoruz. Fazla yoğurarak undaki glutenin açığa çıkmasını istemiyoruz. Paramparça görünen hamuru seri hareketler ile (çok yoğurmadan) birleştirip, yassı bir disk haline getiriyoruz. Strech film ile sarıp buzdolabında en az 30 dk bekletiyoruz.

3 mm inceliğinde açıp hamuru çemberimize yerleştirip kenarlarını üstten bir bıçak ile kesiyoruz ki pişince düzgün görünsün. Çemberiniz yok ise benim yaptığım gibi kek kalıbında da yapabilirsiniz. (Dolgusunu koyduktan sonra hamur yüksek kalırsa bıçak ile dikkatlice keserek fazla kısmı alabilirsiniz) Hazırladığımız çemberi buz dolabına koyuyoruz.

Kalıba hamurun yerleştirilmesi

Dolgusu için; tenceremize sütü- şekerimizin yarısını ve çıkarttığımız vanilya tohumlarını koyup kaynama noktasına kadar ısıtıyoruz. Ocağın altını kapatıp bekletiyoruz. Bu arada bir karıştırma kabında yumurtaları ve şekerin kalanını çırpıyoruz,kremamızı ekleyip son olarak nişastayı koyuyoruz ve homojen olana kadar karıştırıyoruz. Isınan sütümüzden bir kepçe alarak devamlı karıştırmak şartı ile yavaş yavaş yumurtalarımıza ekliyoruz. (Püf Noktası: Birden koyarsanız hem yumurtalarınızı pişirebilir hem de kokmalarına sebep olabilirsiniz) Bir kaç kepçe sıcak süt ekleyip yumurtalı karışımımızın ısısını (yumurtaları pişirmeden) yükselttikten sonra iki karışımı tamamen birleştirip ocağa alıyoruz ve kısık ateşte devamlı karıştırarak karışımımızın muhallebi kıvamı almasını sağlıyoruz. (Bir anda kıvam alacaktır, mümkün olduğunca hızlı karıştırmanız gerekiyor)

Fırına girmeden önceki hali

Ocağı kapatır kapatmaz karışımımızı sıcak olarak hazırladığımız tart hamurunun üzerine döküp üzerini düzeltiyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derece fırında 50 dk üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Fırından çıkartırken dikkatli olmakta fayda var çünkü oldukça sıvı çalkalanan bir kıvamda oluyor. (Soğudukça sertleşip kendine gelecektir hiç merak etmeyin:) Oda sıcaklığına indikten sonra buzdolabına koyuyoruz ve ertesi gün kalıptan çıkartıp servis ediyoruz…  En az bir gece buzdolabında beklemesi lezzetinin oturması açısından çok önemli…

Herkese afiyet olsun:)

12

No Responses

Write a response