Çikolatalı Puding

Çikolatalı Puding

Çikolatalı Puding

Çocukluğumdan beri annemin yaptığı enfes bir çikolatalı puding vardır. Aslında bu tarife puding demek ona biraz haksızlık etmek oluyor, kendisi resmen Crème au chocolat. Bir kase yiyene, rahat rahat ikinciyi de mideye indirtecek cinsten… Bir tatlı hem çok yoğun aromalı, hem de bir o kadar hafif olmayı nasıl başarabilir ki diye soracak olabilirsiniz. Ben de her sefer kendime hala aynı soruyu soruyorum:)

Üstelik çok kolay bir tarif, her yapışınızda aynı mükemmel sonucu alacağınız da garanti… Son aşamada içerisine kuvertür çikolata koyuyoruz. Annemin söylediğine göre en iyi sonuç ETİ Karam ile alınıyor. İtiraf etmem gerekirse Belçika Çikolataları ile (Callebaut / Valrhona) daha iyi sonuç alacağıma neredeyse %100 emin olarak aynı tarifi bu iki marka çikolata ile de ayrı ayrı denedim ama sonuç benim için resmen şok edici oldu:) Annelere güvenmek gerektiği bir kez daha kanıtlandı:) Kesinlikle bu iki marka ile de çok güzel oldu ama sanırım çikolatalardaki kakao kitlesinin miktarı lezzeti negatif etkiledi. Eti Karam ile gerçekten kusursuz sonuç elde ediliyor.

Malzemeler:

1 yumurta
1 su bardağı şeker (185 gr)
5 su bardağı süt (1200 gr)
5-6 çorba kaşığı kakao (tepeleme değil-50 gr)
5-6 çorba kaşığı un (50 gr)
2 paket Eti Karam (160 gr bitter çikolata)

Hazırlanışı:

Bütün malzemeyi topak kalmayacak şekilde karıştırıyoruz. Benim sıralamam şu şekilde; yumurta (hafif çırpıyorum)-süt-şeker-un ve kakao. (un ve kakaoyu eleyerek koyarsanız daha iyi sonuç alırsınız) Ocakta orta-yüksek ateşte devamlı karıştırarak pişiriyoruz.Bu noktada tencenin başından ayrılmanızı kesinlikle önermiyorum, arkanızı döndüğünüz anda tencerenin dibinde yanmaya yüz tutmuş bir puding katmanı ile karşılaşmanız çok muhtemel. Koyulaşıp muhallebi kıvamına gelince (göz göz fokurdamalı) altını kapatıp küçük parçalara böldüğümüz çikolatayı ekliyoruz. Karıştırıp erimesini sağladıktan sonra hemen kalıplara döküyoruz. Bu aşamada ne kadar çabuk olursanız pudinglerinizin üzeri o kadar düz olur. Çünkü puding hızlı donacaktır.

Crème au chocolat

Oda sıcaklığında üzerleri açık şekilde soğumalarını bekliyoruz.  Soğuduklarına tamamen emin olduktan sonra strech film ile üzerlerini kapatarak buzdolabına kaldırıyoruz.

Servis önerisi:

  • Kaselerin altına bisküvi koyabilir pudingi onun üzerine dökebilirsiniz.
  • Servis edeceğiniz zaman pudinglerin üzerine toz antep fıstığı-hindistan cevizi-bir parça çikolata (ben lindt’in thin dark chocolate’ını çok yakıştırıyorum)-veya- bir top vanilyalı dondurma koyabilirsiniz:)

Çok kısa zamanda hazırlanıp servis edilebildiği için resmen kurtarıcı bir tarif.

Afiyet olsun:)

 

12

No Responses

Write a response