Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Blog

EKŞİ MAYALI SOKAK SİMİDİ

MSA’nın her ay tekrarlanan ve her sefer kapalı gişe oynayan “%100 Ekşi Maya” kursuna katıldığımı daha önce yazmış ve Nohut Mayalı Ekmek tarifini paylaşmıştım. Sizlerle bu sefer, kursa gitmemin asıl sebebi olan ekşi mayalı simit tarifini paylaşacağım.

Öncelikle söylemem gerekiyor ki, yaş maya ile yapılan simidin lezzet olarak daha iyi olacağına dair ciddi bir önyargı ile gittim. Ekşi mayanın aromasının sokak simidine bu kadar yakışacağını hiç ama hiç tahmin etmiyordum. Lezzeti inanılmazdı, ekşilikten eser yoktu ve diğer simitlerin tartışmasız iki katı gevrekti:)) Uzun lafın kısası, bir daha yaş veya instant maya ile simit yapacağımı hiç zannetmiyorum:)

Sevgili Taha Şef simit hamuru hakkında çeşitli püf noktaları vererek tarife başladı. Simit hamuru sert bir hamur olduğu için mikserde yoğurulurken fazla ısınıyormuş bu nedenle kullandığımız suyu buzlu sudan süzerek hamurumuza ekledik. Ayrıca Bagel yapar gibi sıcak method ile simit yaparsak çok daha kıtır bir doku elde edebilirmişiz:))) Kurs boyunca bizler ile paylaştığı püf noktaları yaza yaza bitiremem sanırım, o nedenle iligili olanlara ne kadar tecrübeli olurlarsa olsunlar mutlaka gitmelerini tavsiye ediyorum…

Gelelim tarife…

Genç Ekşi Maya:
50 gr un
50 gr tam buğday unu
100 ml su
30 gr olgun ekşi maya
Tüm malzemeyi bir gece önce yatmadan karıştırıp üzerini kapatıyoruz ve 12-16 saat oda sıcaklığında bekletiyoruz.

Final Hamur
500 gr un

Simitler pişmeye hazır

160 ml su
230 gr genç ekşi maya (dün hazırladığımız)

Bassinage:
10 gr tuz (deniz/kaya)
25 ml su

Ertesi sabah bassinage hariç tüm malzemeyi 10 dk kadar yoğuruyoruz. 30 dk üzerini örterek dinlendiriyoruz. En son su ve tuzu karıştırıp ekliyoruz ve tekrar hamur pürüzsüz bir doku kazanana kadar 10 dk yoğuruyoruz. Sert bir hamur elde edeceğiz. Hamuru 120 grlık parçalara ayırıyoruz. Sonrasında açmak kolay olsun diye son dinlenmesini 15 cm uzunluğunda fitiller şeklinde yapacağız. (Hamur zaten sert olduğu için üzerini strech film ile örtmeyi unutmayın,kurumasın.) Her bir fitili küçük parmağımızdan biraz daha ince olacak şekilde yuvarlayarak koparmadan uzatıyoruz.(Bu işlemi unsuz tezgahta yapın çünkü un hamuru kaydırır) Sonra hamuru ikiye katlıyoruz ve tezgahta iki ucunu ters yönlere doğru burarak halat görüntüsü veriyoruz. Burguyu kaybetmeden iki ucunu birleştiriyoruz. (Birleştirirken 2 uç kısmını 2-3 cm üstüste koyun, pay bırakmadan uç-uca birleştirirseniz açılacaktır) Birleştirdiğimiz kısmı tezgahta ileri geri eziyoruz ki açılmasın.

Üzeri için
150 gr pekmez
150 ml su
300 gr Simitlik susam (kavrulmuş)

Pekmez ve suyu karıştırıyoruz. Şekil verdiğimiz simitleri bu karışıma batırıp kevgir ile fazla suyunu süzdükten sonra simitlik susam ile kaplıyoruz. Tepsiye diziyoruz ve 1-2 saat oda sıcaklığında son mayalanmaları için bekletiyoruz..

Fırınımızı en yüksek ayarında alt-üst rezistans seçeneğinde açıyoruz. Simitleri çok sıcak fırına vermemiz gerekiyor. Simitleri fırına koyduktan sonra dereceyi 250 ye düşürüyoruz. Ortalama 15-18 dakika arasında pişirip soğutma teline alıyoruz…

Yapması biraz uzun ve fazla emek istiyor ama lezzeti ve gevrekliği tüm çabanızı hakediyor. İlk ısırığın ardından “bu nasıl bir lezzet?” diyip, parıldayarak size dönecek olan gözler bütün yorgunluğunuzu alacak:))

Afiyet olsun…

POST A COMMENT