Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Blog

EKŞİ MAYALI PİDE

Artık pide kuyruğunda beklemenize gerek kalmadı:) Kendi mutfağınızda pişen, miiiissss gibi bir pide tarifi var sırada… Zannedilenin aksine pide yapmak gerçekten çok kolay. Bizim yapacağımız tarif ekşi mayalı olduğu için biraz daha zahmetli. Ama ilk ısırığı aldığınız anda iyi ki uğraşıp yapmışım diyeceksiniz:)

Aşağıdaki ölçülerden iki adet pide çıkıyor.
Bir gece önce yatarken starter’ımızı hazırlıyoruz.

Starter:
150 gr un
150 gr su
40 gr olgun ekşi maya
Bütün malzemeyi homojen olana kadar karıştırıp, üzerini strech film ile örterek oda sıcaklığında sabaha kadar bekletiyoruz.

Final Hamur:
500 gr un
200 grsu
1 gece önce hazırladığımız starter

Bassinage
10 gr tuz
25 gr su

25gr su ve 10 gr tuz hariç bütün malzemeyi mikserimizin kazanına koyup 7-8 dk orta devirde yoğuruyoruz. Üzerini örtüp yarım saat dinlendiriyoruz. Sonra 10 gr tuz ve 25 gr suyu karıştırıp hamurumuza ilave ediyoruz ve 7-8 dk daha yoğuruyoruz.

Hamurumuzu içi yağlanmış bir kaba alıp üzerini örtüyoruz ve oda sıcaklığında en az 2 saat mayalıyoruz. 2 saatin sonrasında hamuru tezgaha alıp iki eşit parçaya bölüyoruz. (Bu aşamada mümkün olduğunca az un kullanmanızı tavsiye ediyorum.) Güzelce yassı bir beze şekli veriyoruz. Az miktarda un serpilmiş tezhagta son mayalanmasını yapıyoruz. Üzerine un serpip, tekrar strech film koyuyoruz ve temiz bir bez ile örtüyoruz. 1-1,5 saat bu şekilde mayalanacak.

Şifalı Pidemiz :))

Diğer tariflerde hamuru kazıyıcı ile hep ters çeviriyorduk ama pide yaptığımız için pürüzsüz yüzey üstte kalacak. Hamuru ters çevirmeden kazıyıcı ile nazikçe alarak elimizle yırtmadan genişletiyoruz ve un serpilmiş tezgaha koyuyoruz. Parmaklarımız ile mümkün olduğunca derin bası uygulayarak fotoğraftaki gibi verev izler yapıyoruz.

Üzerine 1 kaşık süt ile açılmış 1 yumurta sarısını nazikçe sürüp susam veya çörek otu ile süslüyoruz.

MSA’da Sevgili Taha Şef’ten öğrendiğim harika bir püf noktası var. Siz de benim gibi yumurta kokusundan hoşlanmıyorsanız denemenizi tavsiye ederim. Üstelik dünyada başka bir kültürde uygulaması yokmuş bize hasmış:) Türk Fırıncılarının buluşu: ŞİFA 🙂 500 gr su ve 25 gr unu kaynatıp soğutuyorsunuz ve parmak ile şekil vermeden önce pidenin üstüne fırça ile sürüyorsunuz. Pideniz pırıl pırıl parlayarak fırından çıkıyor, hem de yumurta kokmadan:)

Gelelim pişirmesine:
Fırınımızı en yüksek ısısında alt-üst rezistansta açıyoruz. Varsa pizza taşımızı da içine koyuyoruz. Eğer yoksa fırın tepsinizi ters çevirip fırın taşı gibi kullanabilirsiniz. Fırın küreğini veya kesme tahtasını bolca unluyoruz, şekil verdiğimiz pidemizi üstüne koyup fırın taşımızın üzerine kaydırarak bırakıyoruz. Fırınımızın ısısını 250 ye düşüp ortalama 20-25 dk pişiriyoruz.

Afiyet olsun:)

POST A COMMENT