Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Blog

EKŞİ MAYALI PATATESLİ EKMEK

Patatesli ekmek demişken ekşi mayalı tarif paylaşmadan içim rahat etmeyeceği için dün kolları sıvayıp mutfağa girdim:)  Hem Msa’da öğrendiğim, hem de evde denediğim bütün patatesli ekmeklerde, patatesi püre haline getirip hamur yoğurulurken ilave ettiğim için ekmek neredeyse homojen bir dokuda oluyordu. Ancak bu sefer ekmeği yoğurup 2. katlama aşamasında aşırı ezilmemiş patatesleri denkleme dahil ettim ve sonuç gerçekten harika oldu. Yerken dişe gelen lezzetli patates parçaları bonus vazifesi görerek yiyen herkesi gülümsetti.

Tarife geçmeden önce belirtmem gerekiyor; hem hamurun içerdiği sıvı miktarı, hem de içine eklediğimiz patatesin nemi nedeni ile oldukça cıvık bir hamur oluyor. O nedenle eğer ekmek yapmaya yeni başladıysanız; karamsarlığa kapılıp, ekmek yapmaya küsmemek için daha kolay tarifler ile biraz pratik yapmanızı tavsiye ederim.

Malzemeler:

Maya (starter)
40 gr su
40 gr un
30 gr maya (olgun ekşi maya)

Final Hamur
400 gr un (baklavalık un)
50 gr tam buğday unu
12 gr tuz
350 gr su
90 gr starter
230 gr patates püresi (Bir gece önce patatesleri haşlayıp, soyun ve 1 çay kaşığı tuz ile ezin)

Patates Taneleri

Maya için;isterseniz gece yatarken un-su ve mayayı karıştırıp üzerini örterek sabaha kadar bekletebilirsiniz. Veya sabah kalkar kalkmaz karıştırıp en az 4 saat oda sıcaklığında mayalandırabilirsiniz. Bütün gece beklettiğiniz maya aroma olarak biraz daha kuvvetli olacaktır. Ama eğer benim gibi çok ekşi olmasın derseniz sabah starterı hazırlamanızı tavsiye ederim.

Final hamur için;sabah final hamur için olan bütün malzemeyi (un-su-tuz), starter ve püre hariç, karıştırıyoruz. Homojen şekilde karıştırdıktan sonra üzerini strech film ile örterek en az 2 saat oda sıcaklığında bekletiyoruz. Eğer mayanızı sabah yaptıysanız, bu karışımın 4 saat beklemesinin herhangi bir sakıncası yok. Maya içermediği için ekşime veya çürüme olmayacaktır. Sadece hamur bolca elastikiyet kazanıp sizin işinizi kolaylaştıracak:)

Mayamız aktive olunca (göz göz olup en az iki katı kabaracak) bekleyen final hamurumuzun üzerine döküyoruz ve başlıyoruz yoğurmaya. 2-3 dk sonra pürüzsüzleşmeye başlayınca, durup üzerini örterek 15 dk kadar bekliyoruz. 15 dk sonra tekrar 2-3 dk yoğuruyoruz. 1 saat sonra patateslerimizi ekleyip ilk katlamamızı yapıyoruz: 4 tarafından sıra ile hamuru esneterek zarf katlar gibi bir köşeyi karşı köşesine yapıştırıyoruz. Tekrar üzerini kapatıp 1 saat daha bekliyoruz. Toplam en az 5 katlama yapıyoruz. Katlama yaparken elinizi ıslatmayı unutmayın, aksi halde hamur elinize yapışacaktır.

5. katlamanın sonunda hamurumuzun kıvamı deniz anası kıvamında olacak:) Biraz çirkin bir benzetme ama bence doku olarak en yakını o:))) İşte bu noktada çok hafif unlanmış tezgaha hamuru alıp son kez 4 tarafından katılyoruz ve üzerine büyük bir kaseyi ters çevirip yarım saat dinlendiriyoruz.

Yarım saat sonra bir kazıyıcı ile hamuru unlu tezgaha ters çeviriyoruz ve dikiş atıyoruz. Doğru dikiş atmak çok önemli, çünkü hamurunuzun dokusu ve yukarı doğru kabarması ne kadar iyi dikiş attığınıza bağlı. Peki dikiş nasıl atılıyor; hamuru hafif esneterek dikdörtgen bir şekil veriyoruz. Size uzak olan dar kısmını 5 cm kadar hamurun üzerine kapatıyoruz ve 2 yanda oluşan köşeleri (kulakları) esneterek çaprazlama birbiri üzerine yapıştırıyoruz. Bu işlemi hamurumuzun büyüklüğüne göre 4-6 kere yapıyoruz ve sona gelince size yakın olan dar kısmı komple hamurun üzerine kapatarak rulo yapıyoruz. Kazıyıcı ile son şeklini verip sepete alıyoruz.

Bu hamur sıvı oranı yüksek, yapışkan bir hamur olduğu için sepetinize temiz bir bez koymanızı ve bezi de bolca unlamanızı tavsiye ederim. (Pirinç unu- beyaz un karışımı kullanırsanız pirinç unu geç yandığı için ekmeğiniz piştikten sonra daha hoş görünür) Hamuru sepete alıp üzerine yine temiz bir bez ötüyoruz ve buz dolabına koyuyoruz. Bütün gece buzdolabında kalacak. Sabah pişireceğiz. Ama derseniz ki ben hemen pişirmek istiyorum, sepeti oda sıcaklığında 4 saat bekletip pişirebilirsiniz.

Sıvı oranı yüksek bir ekmek olduğu için fırın taşı yerine diğer tariflerde uzun uzun anlattığım döküm tencere methodu ile pişirmenizi tavsiye ederim. Ve ekmeğinizin hamurlaşmasını istemiyorsanız, fırından çıktıktan sonra, kesmeden önce en az 2 saat soğumasını bekleyin.

Afiyet olsun…

POST A COMMENT