Tost Ekmeği

Tost Ekmeği

Tost Ekmeği

Marketlerden aldığınız ve bir türlü bozulmayan ekmeklerden siz de benim gibi huylanıp, soğuduysanız kendi tost ekmeğinizi yapmanın zamanı gelmiş demektir. Bu tarifte yaş maya kullanacağımız için bir ekşi maya ekmeği kadar doğal olamıyor maalesef… Çalışmalarım sürse de henüz ekşi mayalı, içime sinen, bir tost ekmeği tarifine ulaşamadım. Ama yine de siz de mümkün olduğunca doğal (?!) besinler tüketmeye çalışıyorsanız şimdi paylaşacağım tost ekmeği tarifi resmen hayat kurtarıyor.Çünkü ortalama 1,5 saat içerisinde A’dan Z’ye tüketime hazır oluyor. Üstelik lezzeti diğer ekmeklerle kıyaslanamayacak kadar güzel, çünkü içerisinde süt ve tereyağı da var:)

 

 

Malzemeler:
240 gr ılık süt
50 gr tereyağı (eritilmiş-soğutulmuş)
30 gr yaş maya
23 gr toz şeker
384 gr un
6 gr tuz (Kaya/Deniz tuzu)

İster mikserde isterseniz elde yoğurarak yapın; ikisi de çok pratik. Önce ılık sütümüzü hamuru yapacağımız kaseye alıp yaş mayamızı ufalayarak koyuyoruz. Bir spatula ile karıştırıp şekeri ve tereyağını ekliyouz. Üzerine unu ile tuzu da koyup yoğuruyoruz.

Fırına girmeye hazır…

Kitchenaid gibi bir mikser kullanıyorsanız orta devirde (4) hamur kenarlardan kurtulup kancada toplanana kadar yoğuruyoruz. (Elde yoğuracaksınız hamurun pürüzsüz bir kıvam alması gerekiyor) Unsuz tezgaha hamurumuzu alıyoruz. Zaten yağlı bir hamur olduğu için yapışmayacaktır. (Extra un ekmeğimizin dokusunun bozulmasına yol açar) Üzeri pürüzsüz bir beze haline getirip, içi hafif yağlanmış bir kaseye koyuyoruz ve üzerini kapatıyoruz. 30 dk kadar mayalanıyor. Sonra tekrar unsuz tezgaha alıp içinde pişireceğimiz kalıbın şeklini veriyoruz ve kalıba alıyoruz. Kalıbı yağlamaya veya unlamaya hiç gerek yok.

Ben kalıp olarak dikdörtgen bir kek kalıbı kullanıyorum. Son mayalanmasını kalıpta yapıyoruz. Ortam sıcaklığına göre süre değişeceğinden kesin bir dakika veremiyorum ama normal şartlarda 30-45 dk içerinde hamurumuz iyice kabaracaktır. (Yaş maya kullandığımız için hamur kabarma işlemini dışarıda yapacaktır, fırında çok az kabarır o nedenle acele etmeyin derim:)

Toast Bread

180 C derecede önceden ısıtılmış (alt-üst) fırında 30-35 dk pişiriyoruz. Piştikten sonra kalıptan çıkartıp soğutma teline alıyoruz. (Kalıptan çıkartmazsanız sıcaklığının yaratacağı buhar ekmeğimizi yumuşatacaktır)

Soğuduktan sonra hava almayacak şekilde paketleyerek buzdolabında saklarsanız aynı lezzeti daha uzun süre korursunuz.

Afiyet olsun:)

11

No Responses

Write a response