Bir Çeşit Focaccia :)

Bir Çeşit Focaccia :)

Focaccia

Focaccia… Modern pizzanın prototipi… İçinde bolca zeytinyağı, baharat ve pek çok başka lezzet barındıran bu yassı ekmeğin mazisinin taaa Etrükslere (M.Ö. 6.yüzyıl) veya Eski Yunana dayandığı varsayılıyor. İlk Focaccia’lar ateşte ve çömleklerin üzerinde pişiyormuş. Kesin olan tek şey Akdeniz kültürünün bir parçası olduğu ve çok sevildiği:)

Malzemeler

Gelelim benim sizinle paylaşacağım tarife…Focaccia demeye dilim varmıyor çünkü tam bir replika:) Belki de uyarlama desek daha doğru olacak. Kekimsi bir ekmekten bahsediyorum; pofuduk ve yumuşacık… İçineki baharatlar ve tüm garnitürler sayesinde inanımaz lezzetli ve kesinlikle orjinal focaccia’ya ihanet ettirtecek cinsten:) Denediğiniz zaman bana hak vereceğinize eminim…

Malzemeler:
Hamur için:
400 gr un
100 gr tam buğday unu
380 gr su
50 gr zeytinyağı
30 gr yaş maya
5 gr bal
8 gr tuz

Kalıplardaki hali

Ilık suyumuzu mikser kazanına koyup mayamızı ufalayarak ekliyoruz.(Yaş mayanın tazeliğini ufalanmasından anlayabilirsiniz, eğer elinizde macun gibi oluyorsa bayatlamış demektir) Sonra zeytinyağını ve balı koyup unlarımızı ve tuzumuzu da ilave edip hamur kancası ile 6-7 dk yoğuruyoruz. El ile de yoğurabilirsiniz sadece biraz daha uzun sürecektir. Hamurun pürüzsüzleşmesi gerekiyor. Sonrasında üzerini strech film ile örtüp 45 dk ilk mayalanması için bekliyoruz.

Beklerken diğer malzemeleri hazırlıyoruz.
60 gr küçük doğranmış siyah zeytin
45 gr küçük doğranmış kuru domates (5 dk sıcak suda bekletilip,kağıt havlu ile fazla suyu alınmış)
2 diş sarımsak (küçük doğranmış)
1 tatlı kaşığı kuru kekik
2 dal tale kekik (dalları ayıklanmış)
1-2 dal taze biberiye (dalları ayıklanmış)

Extra: Fırından çıkınca üzerine sürmek için zeytinyağı

Mayalanmış hali

Not: Ben patlıcanı da çok yakıştırıyorum. Genelde fırında yapıyorum; küp küp kesip, az zeytinyağı ve tuz ile tatlanıdırp yağlı kağıt üzerinde 200 derecede 15-20 dk pişirip soğutuyorum. Ama diyeti gözüm görmeyecek kadar canım çekmişse patlıcanları kızartıp ekliyorum:))))) Patlıcan kullanacağım zaman zeytin miktarını ya azaltıyorum ya da hiç koymuyorum ama genelde azaltıyorum:)

Hamurumuz mayalanınca kaptan çıkartıp bütün iç malzemeleri ile nazikçe homojen dağılana kadar yoğuruyoruz. Böylece hamurun gazını da almış oluyoruz. Sonrasında bir büyük kalıba (tek hamur) veya iki orta boy kalıba (eşit iki hamur) hamurumuzu koyuyoruz. Yağladığımız ellerimizle bastırarak hamurun eşit dağılmasını sağlayıp düzleştiriyoruz. Eğer kalıpların içi teflon değil ise zeytinyağı ile yağlamakta fayda var. Son mayalanması için 30-45 dk kadar üzerini örterek bekliyoruz.

Önceden ısıtılmış 185 derece fırında 35 dk pişiriyoruz. Fırından çıkar çıkmaz üzerini zeytinyağı ile yağlayıp istersek kekik ve pul biber serpiyoruz ve soğuması için telin üzerine alıyoruz.

Eğer kalırsa, ki hiç zannetmiyorum:) (tecrübe ile sabit) 3 gün boyunca afiyetle tüketebilirsiniz.

Focaccia’ya saygılarımla…
Onun da yeri çok ayrı:)

36

2 Responses

  1. neslice tarifler
    Şubat 21, 2019

Write a response