Zeytin Ağacına Saygı Duruşu

Zeytin Ağacına Saygı Duruşu

Zeytin Ağacı

Gördüğüm zaman bile beni gülümseten bir ağaç Zeytin Ağacı… Öyle mucizevi, minyon ama öyle dayanıklı ki; insanı, hele onu yakından tanıyanı kendine hayran bırakıyor. Belki bu yakınlık Ayvalıkta doğmamdan kaynaklanıyordur ama benim için sonuç değişmiyor:) Eğri büğrü görüntüsünden, zeytininin her türüne, zeytinyağına, gövdesinden yapılan tek bir tabağa kadar herşeyine hayranım…

Son zamanlarda zeytin ağacından yapılan kaseler, sunum tabakları, peynir tahtaları gitgide çoğalıyor. Böylece özellikle Kuzey Ege’de odun olarak yakılan yaşlanmış kesilmiş zeytin ağaçları artık masalarımızı süslüyor. Ne mutlu bizlere…

En çok neyini seviyorsun derseniz yanıtım çok net: Rengini ve damarlı görüntüsünü:))) İçinde barındırdığı yağdan ötürü başka hiçbir ağaçta olmayan parlak altın sarısı rengi gerçekten hayran bırakan cinsten. Üstelik eğer ağacın damarsız ve budaksız kısmından iyi bir işçilikle oyulmuşlarsa ve siz de iyi bakarsanız, ömür boyu keyifle masanızı süsleyebilirsiniz.

Eskiden Ayvalık’ta Kürşat Zeytinyağları’nın dükkanlarında veya online internet sitesinde çok şık ürünler bulabiliyordunuz ama sanırım artık üretmiyorlar. Yine de size gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim bir yer daha var:) Çok tatlı bir dükkan “Gülen Odun”. İnternet sitesinden alışveriş yapmanızda mümkün. Ayvalık’a birkaç yıl önce yerleşmiş harika bir çiftin açtığı atölye… Ürünleri çok şık ve kullandıkları gövdeler çok kaliteli, işçilikleri de kusursuz… Aşağıda internet sitelerinin linkini paylaşıyorum. İnstagram hesaplarından da “gulenodun” ismi ile ulaşabilirsiniz.

www.gulenodun.com

Zeytin Ağacı Objelerin Bakımı:

  • Kesinlikle bulaşık makinasında yıkanmamalılar. Matlaşıp çatlıyorlar.
  • Mümkün olduğunca deterjanla değil doğal sabun ile elde yıkanmalılar.
  • Ayda bir zeytinyağı ile ovarak bekletirseniz, yıkanarak kaybettikleri yağı onlara geri vermiş olursunuz ve yepyeni olurlar:)

Yağlanmış Kaseler

Eğer görerek seçme imkanınız olursa budaksız parçaları almanızı tavsiye ederim. Çünkü siz ne kadar iyi bakarsanız bakın ahşapta budak varsa büyük ihtimalle çatlayacaktır.

Ben hazırladığım lezzetleri geri dönüştürülmüş organik servislerde sunmayı çok seviyorum. Eğer benim gibi sizi de doğal olan herşey kendine çekiyorsa zeytin ağacından yapılmış (en azından:) bir iki parçayı mutlaka mutfağınıza ekleyin derim. Masanıza kattığınız zengin rustik görüntü sizi de gülümsetecektir:))

 

9

No Responses

Write a response