Mayalama Sepetleri

Mayalama Sepetleri

Banneton (bambu) Sepetler

Banneton sepetler ve ekmekler:)

İnternete Banneton Proofing Basket yazdığınız zaman, eğer ekmek yapmaya merak sardıysanız, garanti veriyorum ki içiniz gidecek. “Bir sepette bu kadar büyütecek ne var ki?” diyenler elbette olacaktır. Kısmen haklılar da:)  Çünkü bizim ülkemizde hemen heryerde bulunan basit sepetlerin içine tertemiz mermerşahiyi veya amerikan bezini sererek mayalama sepetinin alasını elde edebilirsiniz. Günümüzde herşey görsellik ve keyif üzerine kurulduğu için amaca yönelik alışveriş yapmakta tabi ki çok eskilerde kaldı. Ben bu konulara girersem bu yazının sonu gelmez o nedenle biz sepetlerimize geri dönelim.

Bahsettiğimiz sepetler kalın bambunun spiral şeklinde sarılması ile elde ediliyor ve bez olmadan kullanım için ideal. Sepetin yüzeyinde bizim klasik sepetlerimizdeki gibi gözenekler ve delikler olmadığı için hamur harika mayalanıyor ve kurumuyor.

Avantajları:

 • Delikli olmadığı için ekmeği kurutmuyor, mayalanırken hamurun hava ihtiyacını optimum seviyede karşılıyor.
 • Temizlemesi çok kolay, fırçalıyorsunuz o kadar:)
 • Kesinlikle çok dayanıklı. İster düşürün ister fırlatın asla kırılmıyor.
 • Bezsiz kullanımda inanılmaz sonuç veriyor. Diğer sepetleri bezsiz kullanamazsınız.
 • Görsel olarak hem sepetler çok şık, hem de mayaladığınız hamurun üzerinde öyle güzel desenler bırakıyor ki ekmeğinizi seyretmekten kendinizi alamıyorsunuz. Aztek ekmekleriniz oluyor:)
 • Çalışması gerçekten çok keyifli

  Banneton izleri…

Dezavantajları:

 • Pahalı… Avuç içi kadar bir sepet için gerçekten çok pahalı. Yaklaşık 65 Lira civarında. Yurtdışında da 10-12$. Gerçi kıramayacağınızı veya bozulmayacağını düşünürsek 1 kere alacaksınız.
 • Eğer ekmeğinize jilet ile değişik desenler vermekten hoşlanıyorsanız sepetin doğal desenleri sizi rahatsız edecektir bu durumda bez ile kullanmanız gerekeceğinden normal bir sepette sizin işinizi çok rahat görecektir.
 • Su değdiği anda çöp.

Ben Stiff Dough, yani içerisindeki su miktarı düşük, yapışmayan-sıkı bir hamur yaptığım zaman kesinlikle Banneton kullaniyorum, dogal desenlerini çok seviyorum. Ama büyük gözenekli olsun diye su oranını yükseltip cıvık cıvık bir hamur ile çalıştığım zamanda mutlaka bezli bir sepet kullanıyorum.

Uzun lafın kısası; olmazsa olmaz bir ürün değil. Ama şunu söylemeden de geçemeyeceğim ekmek yapma keyfinize keyif katacağı garanti.

Gelelim bakımına: dediğim gibi kesinlikle su-sabun değmeyecek. Kullandıktan sonra temiz kuru bir fırça ile temizleyip aralardaki fazla unlardan kurtulacaksınız. Birde özellikle uzun fermantasyonlardan sonra fırınınızı 130C ye getirip sepetleri 45 dk fırınlayacaksınız ki hem kurusunlar (gece boyunca ekmeğin nemini emiyor) hem de gözeneklerindeki bizlerin göremediği mikroornaizmalar ölsün. Bu kadar…

Banneton Sepetler

Peki Türkiye’de nereden temin edeceksiniz? •Eskiden (Canberk) Mayaköy’ün internet sitesinde vardı. Ben ilk sepetlerimi oradan almıştım. Ancak artık getirmiyorlar.

•Daha önce bahsettiğim Kadıköy’de pastacılık malzemeleri satan Mutfak Kitapta aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Banneton’ların binbir çeşidi başınızı döndürecek dikkat edin.

•Bir de geçenlerde http://www.ekmekmayalamasepeti.com/ diye bir siteye denk geldim ama oradan hiç sipariş vermediğim için birşey söyleyemeyeceğim.

•İnternette aradığınız zaman karşınıza bolca AliExpress sayfası açılacak, güvenmediğim için oradan da hiç sipariş vermedim.

Umarım kafanızdaki soru işaretlerini biraz olsun giderebilmişimdir.

20

3 Responses

 1. Aynur ERTAN
  Temmuz 21, 2018
 2. Aynur ERTAN
  Temmuz 21, 2018
 3. AYNUR
  Aralık 19, 2018

Write a response