Yeşil Zeytinin En Saf Hali

Yeşil Zeytinin En Saf Hali

Yeşil Zeytin

EKŞİ MAYALI SİYEZ EKMEĞİNDEN YEŞİL ZEYTİNE GEÇİŞ☺

Tam oturmuş size muhteşem siyez buğdayının unundan yapılan leziz mi leziz siyez ekmeğini ballandıra ballandıra anlatmaya başlayacaktım ki; zil çaldı, öfleye püfleye kalkıp kim olduğuna baktım; Kargo. Eh herkes gibi ben de paket açmaya bayıldığım için daha fazla söylenmeyip paketi aldım. Kocaman bir koli, suda 6-7 kilo hemen mutfağa gittim koliyi bantlarından kurtardım ve jetonum düştü☺ Aslında zaten dün annem söylemişti göndereceğini ama tamamen aklımdan çıkmış nedense, bir anda koca bir senedir bu günü bekleyip, acısı yeni çıkmış zeytinlerin ve erken hasat zeytinyağının kendine has tadı damağımı sızlatınca daha o güne çok var diye bolca hayıflandığım günleri hatırladım ve bütün öf’ümü püf’ümü geri aldım☺
Anne sen HARİKASIN☺

Ayvalık Zeytini

Koliden ilk sıkım zeytinyağı ve dalından yeni toplanmış bolca yeşil zeytin çıktı… yuppiiiiii… İşte doğaya aşık bir kadını mutlu etmek hem bu kadar kolay hem de bu kadar zor… Koca bir sene bekledikten sonra 1o gün de o güzelim zeytinlerin acısını atmasını bekliyorsunuz sonra tüketmek için maximum 1 ayınız daha var… o kadar… sonra yumuşacık iğrenç bir şeye dönüşüveriyorlar. Oturup ağlamak istiyorum. Neden bütün güzel şeyler kısa sürmek zorunda ki…
Haklısınız lafı çok dolandırdım ama anlatacağım…

Hepimizin yediği o yeşil zeytinler var ya, ne kadar güzel yapılırsa yapılsın aslında turşu!! Evet turşu!! Ben size şimdi zeytinin en saf, en lezzetli halini anlatmaya çalışacağım.

Zeytinler kararmaya başlamadan hemen önce dalından bir güzel toplanıyor, yıkanıyor ve  bir güzel kırılıyor. Kararmasını önlemek için metal bir alet kullanmıyoruz en iyi sonucu ahşap çekiçler veya taş veriyor. Ama bende yeri ayrı olduğu için, her defasında babaannemin pirinç havanını kullanıyorum:)  Yarısına kadar soğuk su doldurulmuş kavanozları yanınızda hazır bulundurun ki zeytinler karamadan suyun içine gidebilsinler. Kırarken de dikkat etmelisiniz, çok fazla vurup zeytini ikiye bölmemeniz gerekiyor, çatlaması yeterli. Tabi birde zeytinin içinden çıkan beyaz sıvının kayganlaştırdığı parmaklarınızı kollamanız lazım yoksa kırılmış bir kilo zeytin ve morarmış 2 parmak ile son bulabilir bu macera.
Zeytinleri kırıp su dolu kavanozlara koyduktan sonra ağızlarını kapatıyoruz. Serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza ediyoruz.

Krılmış Zeytinler

HER GÜN unutmadan, aksatmadan kavanozların içindeki suları döküp tekrar taze temiz soğuk su koyuyoruz. Bu işleme en az 10 gün devam ediyoruz ki zeytinler içlerindeki acı suyu atsınlar. 10. gün tadına bakıp damak tadınıza göre bir iki gün daha su değiştirme işlemine devam edebilirsiniz.

Sonrası benim gibi zeytin tutkunları için tam bir şölen☺ Sabah kahvaltıda yiyeceğiniz kadar zeytini kavanozdan çıkartıyorsunuz, fazlasını sudan çıkartmayın çünkü tekrar kavanoza koyma imkanınız yok, yenmeyen çöpe gidiyor. Zeytinleri tabağa alıp üzerine zeytinyağı ve taze sıkılmış limon suyu koyup, tuz serpiyorsunuz işte bu kadar… zeytinin gerçek tadı bütün hücrelerinize işliyor. Hele yanında bir de Ayvalık’tan gelme zeytinyağında bekletilmiş kelle peyniri varsa başka ne istenir.
Zeytinler acısını attıktan sonra 1 ay bu keyfi sürebilirsiniz. Sonrası mı? Seneye☹

Herkese afiyet olsun…

28

No Responses

Write a response