Özbek Pilavı

Özbek Pilavı

Özbek Pilavı

Pilav benim için olsa da olur, olmasa da olur diyeceğim lezzetlerden biri idi… Sever miyim; tabi ki severim:) Ama arar mıyım; aramam… Ben tam anlamı ile makarnacıyım… Neyse; konuyu dağıtmayayım. Makarnacıyı bile baştan çıkartacak tek bir pilav yedim bu güne kadar;  Özbek Pilavı… Özbekler de ve Türkmenler de değişik yapıyorlar. Zaman içerisinde 5 farklı kadının elinden öğrenme şansı yakaladım. Her biri farklı yapıyordu, kimi daha soğanlı, kimi feciiii yağlı yapıyordu, kimi kırmızı et ve tavuğu karıştırıyordu (ki olmaz demeyin, ben dedim ama gerçekten çok güzel oluyor) kimi de sadece kemikli et kullanıyordu… Ufak tefek farklılıklar sonucu değiştirmiyor, masaya inanılmaz lezzetli bir pilav geliyordu.

Özbek pilavı daha çok haftasonları misafir gediğinde veya düğünlerde yapılan bir yemekmiş. Bizim kültürümüze uygun olmasa da elle yenirmiş ve kürek gibi tutulan elden bileğe kadar yağ akmazsa o pilav olmamış sayılırmış. Gözlerinizin fal taşı gibi açıldığına eminim:))) Benim de açılmıştı:))) Ben tabi ki tarifi birazcık bize göre uyarladım çünkü aslına uygun miktarda yağ kullanırsak tansiyonlar, kolesteroller pick yapacaktır… Az yağ kullandığımı söyleyemeyeceğim (çünkü ben neredeyse yağsız yapmayı tercih ediyorum yemekleri) ama çoğu kadının normal pilav yaparken kullandığı kadar yağ gayet yetiyor.

Düşünceleri tahmin edebiliyorum: Bu kadar çok havuç olur mu? Kırmızı et ve tavuk birlikte pişmez ki! Sarımsak kabuklu mu tencereye girecek? Bir pilav asla 30-35 dk pişip tane tane olamaz! ve niceleri… Bütün önyargıları atın bir kenara… Gerçekten yemek yapma kurallarınızı alt üst edecek ama buna değecek:)

Malzemeler

Malzemeler:
2 büyük fincan pirinç
3 büyük fincan sıcak su
1 kilo havuç
2 soğan (yemekli doğranmış)
1 baş sarımsak
Tuz
Karabiber
1/2 çay bardağı ay çiçek yağı
2 çorba kaşığı tereyağı
Et (arzuya göre kırmızı et-tavuk veya her ikisi birlikte)
Tavuk suyu (yoksa 1 bulyon)

Önce malzemelerimizi hazırlıyoruz.
1. Havuçları fotoğraftaki gibi büyük ve verev doğramak gerekiyor. Ben kolaya kaçıp en büyük rende ile de denedim ama olmadı:) Havuçların dişe gelmesi lazım.
2. Kırmızı eti (bonfile) 1 parmak kalınlığında kesip, madalyon olarak pişirmek en iyi sonucu veriyor.
3. Tavuk olarak göğüsün çok yakıştığını söyleyemeyeceğim, kuru oluyor. En iyi sonucu baget veya kalça veriyor. Yine de tavsiyem kırmızı et ve tavuğun karışımı… Gerçekten çok başarılı.
4. Ne kadar çok yağlı olursa o kadar tane tane oluyor. Benim verdiğim ölçü olabilecek en az yağlı hali. Tabakta yağ izi kalmıyor, öyle düşünün. Yani aslında biraz daha fazla yağı kaldırır:)
5.Sarımsağı koyarken bütün baş olarak koyuyoruz. Dişleri tutan ilk kabuk dışındaki kabukları soyup sarımsağı iyice yıkıyoruz. Pilavda tadını çok hissetmeyeceksiniz. Ama içleri yumuşacık olmuş sarımsakları yerken ağzınız kulaklarınıza varacak, garanti ediyorum.
6. Normalden biraz falzla tuz koymak gerekiyor. Havuçların şekeri tuz tadını baskılıyor.

Yapım aşamaları

Pilav tenceremize yağımızı koyup tereyağını eritiyoruz. Etleri koyup her taraflarını yüksek ateşte mühürlüyoruz.Soğanları, tuzu ve karabiberi ekledikten 2-3 dk sonra havuçları koyuyoruz ve kapağını kapatıyoruz. 2-3 dk sonra 1 bardak sıcak tavuk suyunu ekliyoruz ve kapağı kapalı şekilde havuçlar hafif yumuşayana kadar pişiriyoruz. Üzerine soğuk su ile iyice yıkanmış (nişastası temizlenmiş) pirinçleri yayıp ortasına sarımsak başını gömüyoruz. Kalan 2 bardak suyu da ekliyoruz. (son bardağı 1-2 parmak eksik koyabilirsiniz, bana öğretilen asıl ölçü; su, pirinçlerin üzerini 1 parmak geçecek) Ocağın altı harlı yanarken pirinçlerin suyunu çekip göz göz olmasını bekliyoruz. Bu arada tahta bir kaşık ile pirinçlerin yapışmasını önlemek için küçük küçük müdahalelerde bulunuyoruz ama alttaki etleri karıştırmıyoruz. Pilav göz göz olunca altını en kısığa alarak üzerine bir buzdolabı poşeti koyup kapağını

Yapım aşamaları

kapatıyoruz. (Onlar üzerine strech film koyuyordu ama ben bir buzdolabı poşetini yan kısmından tamamen açarak koyuyorum) 8 dk bu şekilde pişiyor. 8-10 dk sonra açıp pirinçleri nazikçe alt-üst edip tekrar kapatıyoruz ve bir 8-10 dk daha pişiyor. Sonra altını kapatıp yarım saat dinlendiriyoruz.

Ters çevirip servis etmek bence çok şık duruyor. Ama tamamen size kalmış.

Afiyet olsun…

9

No Responses

Write a response