Özbek Mantısı

Özbek Mantısı

Özbek Mantısı

Özbek Mantısı ile tanışmadan önce tenceresi ile tanıştım. Ve 5 kat süzgeçten oluşan tencereyi karşımda görünce şok oldum. Bu garip tencerede mantının nasıl pişeceğini düşünürken Gül hamuru tutmuştu bile:) İncecik açtığı hamurdan kocaman kareler kesince ikici şoku yaşadım çünkü mantı; ne kadar küçük olursa o kadar güzeldir, kuralı geçerliydi; o güne kadar… (Dumpling’i saymazsak:) Şu an bana sorsanız; bizim geleneksel mantımızı mı tercih edersin, yoksa Özbek mantısını mı diye; herhalde Özbek mantısını seçerim… Galiba:)

Tenceresinde her türlü sebze, somon vs çok güzel pişiyor. Tek kötü tarafı iç içe girip küçülebilen bir tencere değil. Mutfakta oldukça büyük bir alan kaplıyor ama ben kendisini yine de seviyorum:) Vaktiyle internette satıldığını görmüştüm. Umarım hala vardır.

Malzemeler:
Hamur için:
220 gr su
1 yumurta
2 çorba kaşığı zeytinyağı
15 gr tuz (3 çay kaşığı)
500 gr un

İç malzemesi:
600-700 gr kıyma (tercihen dana)
2 büyük soğan
Tuz
Karabiber
Pul biber
Su

Üzeri için:
Sarımsaklı yoğurt
Tereyağı ve pul biber

Mantı Tenceresi

Hazırlanışı:
Öncelikle hamurumuz için gerekli bütün malzemeleri karıştırıp ele yapışmayan ama yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Yaklaşık 800 gr oluyor. 2 eşit parçaya bölüp beze yapıyoruz ve üzerini örterek en az yarım saat dinlendiriyoruz.ü

Hamurumuz dinlenirken soğanları zırhtan geçiriyoruz. (Çok küçük doğranmaları gerekiyor) Rende de yapabilirsiniz ama lezzet olarak bence küçük kesilmiş hali daha güzel oluyor. Kıyma ve soğanları hafif yoğurup tuz ve baharatını ekliyoruz. Sonrasında kıvamına göre su ekliyoruz. Sert olmamalı yoksa mantının içinde daha da sertleşir. (Ben yaklaşık yarım bardak su ekliyorum) Üzerini strech film ile kapatıp dolaba koyuyoruz.

Mantıya şekil verme aşamaları…

Tencemizin alt kısmına yarısı hizasında su koyuyoruz, kapağını kapatıp kaynaması için bekliyoruz. Bu arada dinlenen hamurlarımızı açıyoruz. (Ben dikdörtgen şeklinde açıyorum, böylece hamurun her tarafını kullanabiliyorum) Kare kare kesiyoruz. Ancak küçük kareler değil, elinizin ayası büyüklüğünde kareler gerekiyor. Sonra ortalarına bolca hazırladığımız harçtan koyarak fotoğraftaki gibi kapatıyoruz.

Tenceremizin her bir tepsisini sıvı yağ ile yağladıktan sonra mantılarımızı aralıklı olarak diziyoruz. Kaynayan tencenin üzerine tek tek koyup kapağını kapatıyoruz. Böyece mantı kulemiz pişmeye hazır oluyor. Harlı ateşte 45-50 dk pişiriyoruz. Evi saran mis gibi mantı kokuları içerisinde beklemek oldukça zor oluyor:)

Tencereye dizilişi…

Mantılarımız pişerken sarımsaklı yoğurdunu ve sosunu hazırlıyoruz.

Afiyet olsun…

8

No Responses

Write a response