İnegöl Köftesi

İnegöl Köftesi

İnegöl Köftesi

İnegöl Köftesi… En sevdiğim…  Küçüklüğümde Ayvalık’ın Gümrük Meydanı diye geçen muhitinin ara sokaklarından birinde küçücük bir dükkan vardı… Yaşlı, çoğu zaman aksi:) ama bana karşı hep güler yüzlü olan bir “amca”nın dükkanıydı… Şimdi dönüp hatırladığım zaman onu tam bir Girit’li olarak tasvir edebilirim:) Sert-mağrur- aslında çok sevecen ama gösteremeyen… Sadece çocukluğumun değil 32 yıllık ömrümün en iyi köftesini onun ellerinden yediğimi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Tarifi anneme vereceğini söylemişti ama veremeden aramızdan ayrıldı ve o müthiş lezzet tarihe karıştı. Bize tek söylediği dana-kuzu karışık et kullandığı ve süt ile yoğurduğu idi… Yıllar  sonra internette şöyle bir habere rastladım;

Malzemeler

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığı başvuru sayesinde İnegöl köftesinin tarifi Resmi Gazete’de yayınlandı. RESMİ Gazete’deki inegöl köfte tarifinde, köfteye kırmızı biber, karabiber, kimyon, yenibahar, sarmısak, pastörize süt, süt tozu, galeta unu, kuru soğan konarak lezzet verilebileceği belirtildi. Köftelerin en çok 2 santimetre kalınlığında, aynı şekil ve büyüklükte olmasına dikkat edilmesi gerektiği ifade edilirken, yapılışı da şöyle anlatıldı:‘‘Kasaplık hayvan gövde etlerinin, tercihen kasaplık dana gövde etleri ve kasaplık koyun gövde etlerinden, kasaplık kuzu gövde etlerinin kemik, tendo fasia, kıkırdak ve lenf yumrusu, sinir ve gerektiğinde yağları ayıklandıktan sonra iç yağ, yemeklik tuz ilave edilmesi, çekilmesi, istendiğinde lezzet ve çeşni verici maddelerden biri veya birkaçı ile gerekli katkı maddesi katıldıktan sonra çekilmesi ve homojen hale gelinceye kadar karıştırıldıktan sonra tekrar çekilmesi veya gerektiğinde bu tekrar çekilme işleminin soğukta en çok 18 saat dinlendirildikten sonra yapılmasıyla elde edilir.’’

Okur okumaz heyecanla önce kasabımıza, sonra da mutfağa girdim ve o tatlı-ama-aksi amcanın verdiği tüyolar ile bu tarifi birleştirerek çocukluğumdaki lezzeti yıllar sonra yakaladım:)))

Mikserde yoğurma işlemi:)

Malzemeler:

1 kg dana döş kıyma

(Arzu edenler 750 dana-250 kuzu olarak kullanabilir, tarifin orjinali bu şekildeydi ama bizde kuzu yenmediği için ben dana kullandım)

2 büyük soğan

1 tatlı kaşığı karbonat

1,5 tatlı kaşığı tuz

1/2 çay bardağı süt

Soğanları rendeleyip suyunu iyice sıkıyoruz. Bu tarifte suyunu kullanmayacağız. Bize gerekli olan rendelenmiş kısmı.

2. çekime hazırız:)

Bütün malzemeyi karıştırıyoruz ve 15 dk boyunca macun kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz. Süreye sadık kalmanız çok önemli, en önemli püf noktası uzun süre yoğurulması. Ben mikserimin pedal ayağı ile yoğurdum, çok kolay oldu. Sonrasında üzerini streç film ile örterek 1 gece dolapta bekletiyoruz.

Ertesi sabah eğer imkanınız var ise, kıyma makinesinde tekrar çekerseniz sonuç daha da mükemmel olacaktır. Aksi halde 2-3 dk tekrar yoğurmamız gerekecek. Sonrasında elimizi hafifçe yağlayarak parmak biçiminde şekillendiriyoruz. Kıyma makinesi olanlar sucuk doldurma aparatı ile mükemmel şekiller elde edebilirler:)

Sonrası damak tadınıza kalmış… İster az yağda tavada, isterseniz mangalda pişirip afiyetle tüketebilirsiniz.

 

2. çekim

 

 

Pişmeye hazırlar, afiyet olsun:)

 

9

One Response

  1. neslice tarifler
    Şubat 21, 2019

Write a response